"

Vybíráme nosiče na kolo s Autocentrem HAKR – 2. díl

24. 04. 2017 Sdílej na SrdceMoravy

V minulém článku jsme s vedoucím Autocentra HAKR Lukášem Křapem probrali první ze tří variant nosičů na kola, a to ty, které se připevňují na tažné zařízení. Další dvě alternativy – nosič na střeše a na pátých dveřích – nás tak čekají nyní.

Nosič na střeše

Nosič na střeše rozhodně skýtá méně komfortu než další dvě alternativy. Oproti nim se však může pochlubit větší kapacitou. „Na střechu se vejde i pět kol, pohodlně na ni ale většinou dáte pouze 2. U ostatních se musíte natahovat ke středu střechy, kola jsou navíc těžká a výška, ve které se montují, není pro člověka úplně ideální,“ popisuje Lukáš Křap

I tento neduh se dá v některých případech eliminovat. Produkty vyšší třídy se dají ovládat ve výšce střešního nosiče, na kterém je nosič na kola posléze připevněn. Ani tak ale komfort při instalaci kol nebude dosahovat toho, jakého se vám dostane u nosiče na tažné zařízení. Navíc budete muset sáhnout hlouběji do peněženky.

Nosičí na pátých dveřích

Poslední možností je pak nosič umístěný na páté dveře. „Zpravidla se na páté dveře pověsí, mezi nosiči kol se však jedná o nejzazší variantu. Vyvstává zde riziko, že pokud na nosič umístíte 3 kola, nemusí na to být dveře kufru stavěné,“ říká Lukáš Křap.

Jako další nevýhodu navíc považuje i skutečnost, že nosič je umístěný přímo na karoserii, hrozí tedy vznik oděrek na ní. V neposlední řadě pak nosiči na páté dveře příliš nenahrává do karet skutečnost, že znemožňuje přístup do kufru.

Finální verdikt

Sečteno a podtrženo, po zvážení všech pro a proti vychází nejlépe ze souboje nosičů kol systém s uchycením na tažné zařízení. Vítězí díky jednoduché montáži, pohodlnému připevnění kol a velmi solidní přepravní kapacitě.

Potvrzuje to i Lukáš Křap: „Pokud bych měl všechny tři systémy seřadit, zvítězil by nosič na tažné zařízení před nosičem na střechu a nosičem uchyceným na pátých dveřích. Tato varianta je opravdu spíše nouzová,“ uzavírá manažer Autocentra HAKR.


Jinde na SrdceMoravy