"

Zimní dovolené se blíží – Jak správně vybrat střešní box?

05. 12. 2016 Sdílej na SrdceMoravy

První sníh této sezony je za námi, nezadržitelně se přitom blíží období zimních dovolených spojených se sportovními radovánkami. Věrnými pomocníky pro přepravu lyžařských a snowboardových pomůcek jsou přitom střešní nosiče lyží a střešní boxy.

Z minula už víme, že nosič na lyže je vhodnější spíše na kratší přejezdy. Pokud tedy míříte na hory třeba do Alp nebo Dolomit, je jasnou volbou pro přepravu sportovního náčiní střešní box. Jak ho ale co nejlépe vybrat? „Existuje několik základních kritérií – objem, rozměry, způsob montáže a cena,“ říká šéf prodejny HAKR Lukáš Křap.

Rozměry

Existují kratší a delší verze střešních boxů. Zatímco ty první jsou vhodné především pro sjezdové lyžaře a snowboardisty, běžkaři kvůli délce svých lyží sáhnou po rozměrnější variantě.

„Hlavním trendem střešních boxů je jejich zkracování. Dříve se lidé zaměřovali na délku okolo 235 centimetrů, dnes se ale snaží držet dvou metrů. Odpadá díky tomu problém s limitovaným otevíráním kufru,“ osvětluje Křap.

Objem

O délce tedy představu máme, jak velký by ale měl být celkový objem? „Pokud bychom měli brát jako klasický příklad čtyřčlennou rodinu, v pohodě ji obslouží čtyřsetlitrový střešní box. Pokud však sporty rádi střídáte, je lepší tomu přizpůsobit i výběr boxu, který by tím pádem měl být objemnější.“

Roli může hrát také velikost vozu, na který bude box montovaný. Vizuálně totiž vypadá lépe větší box na větším autě a naopak. Úzce to souvisí s poučkou, že střešní box by měl zhruba zdvojnásobit objem dosavadního zavazadlového prostoru.

Pokud ovšem toužíte na malé auto namontovat co největší box a rapidně tak úložný prostor zvýšit, omezovat se nemusíte. „Je ale třeba brát v potaz zhoršené aerodynamické vlastnosti a tedy i vyšší spotřebu,“ doplňuje vedoucí prodejny.

Způsob montáže

Možnosti, jak střešní box připevnit k autu, jsou v zásadě dvě. První a čím dál více vyhledávanější je systém rychloupínání, který je záležitostí několika desítek sekund. Zvládne ho i naprostý laik a nemusí přitom vytahovat jakékoliv nářadí. Promítne se však do vyšší ceny.

Druhý způsob je klasičtější, musíte při něm ale použít třmeny s křídlovými maticemi. Montáž nicméně i tak trvá v řádu minut. „I to nejkomplikovanější řešení je v případě montáže střešního boxu vlastně jednoduché a intuitivní. Pokud si na něj přesto netroufnete, rádi vám ho v HAKRu bezplatně namontujeme,“ upozorňuje Křap.

Cena

Cenu kromě výše zmíněných aspektů ovlivňují i další věci jako tloušťka stěn boxu, možnost centrálního zamykání, integrované vnitřní světlo nebo instalované ochranné sítě proti kolizím. Čím dál častěji vyžadovaným prvkem je pak možnost oboustranného otevírání boxu.

V jaké cenové hladině se tedy střešní boxy pohybují? „Pro klasickou čtyřčlennou rodinu, která se na hory vydá jednou až dvakrát do roka, je naprosto dostačující střešní box od 5 do 6 tisíc Kč. Splní vše podstatné od funkčnosti až po objem,“ uzavírá Křap.

Navštivte nás

Pokud vám i po přečtení předešlých řádků vyskakují na mysl dotazy, neváhejte se na nás obrátit. Tým našich pracovníků na Kolišti 59 platí za odborníky na slovo vzaté a rád vám s čímkoliv – nejen co se týče střešních boxů – pomůže. Těšíme se na vás!


Jinde na SrdceMoravy