"

Značka s bohatou tradicí a téměř plnoleté Knihkupectví Academia v Brně

15. 11. 2018 , aktualizace: 20. 08. 2019 Sdílej na CentrumBrna.cz

Pane Svobodo, vaše knihkupectví sídlí přímo na náměstí Svobody – máte tedy samotné srdce Brna již několik let jako na dlani. Vnímáte nějakou změnu přímo v centru města?

Domnívám se, že centrum Brna v posledních letech po všech stránkách rozkvetlo do krásy: fungují kulturní a divadelní akce, lze zajít na kvalitní jídlo a pití, ale i si zasportovat.

Co považujete za změnu přínosnou pro kamenné prodejny sídlící v centru Brna a co je naopak potřeba zlepšit, aby se kamenným prodejnám v centru lépe dařilo?

Velice pozitivně vnímám různé především hudební a folklorní akce, které se odehrávají na brněnských náměstích, a jenž především o víkendech přitahují lidi i z okrajových částí Brna, čímž významně podporují návštěvnost kamenných obchodů ve středu Brna.       

Máte v Brně nějaké „své“ místo, kam rád zajdete?     

Brno je opravdu rozmanité - rád objevuji nová místa, kterých přibývá a rovněž se rád kochám místy známými - pohledem ze Špilberku, nasáváním atmosféry brněnských kavárniček ve středu města...        

Pane Svobodo, kdy bylo Knihkupectví Academia v Brně otevřeno? 

Knihkupectví Academia v Brně bylo otevřeno 1. 11. 2001. Jeho zřizovatelem je Nakladatelství Academia, které je divizí Střediska společných činností AV ČR, v.v.i.   

     

Značka Academia je také symbolem pro nakladatelství téhož názvu, který používá od roku 1966. Nakladatelství však vzniklo již v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Co je jeho primárním zaměřením? Měnilo se nějak v průběhu času?

Nakladatelství Academia se zaměřuje na vydávání původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii.

V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa. V současné době se snaží Nakladatelství Academia svou ediční činností reagovat na vzrůstající informace a dění ze všech vědních oborů.     

Kromě nakladatelské činnosti provozuje Academia stejnojmennou síť knihkupectví v Praze, Brně a Ostravě. Kdo je takovým typickým klientem brněnského knihkupectví?

Tradiční cílovou skupinu klientů navštěvujících knihkupectví Academia tvoří středoškolští a vysokoškolští studenti, pedagogové a odborná veřejnost. Jsme rádi, že každým rokem stoupá počet laických zájemců o populárně naučnou a uměleckou literaturu, kteří navštíví naše knihkupectví.

Co u vás hledají a co u vás najdou?

Všechny uvedené skupiny klientů u nás najdou velký výběr odborné literatury technického, přírodního i humanitního zaměření. Snažíme se reagovat i na rosoucí poptávku po jazykových publikacích, a to i výběrem kvalitní cizojazyčné literatury, předevsím v angličtině.

A co u vás zákazníci nenajdou? ;-)

Snažíme se o to, aby zákazníci v našem knihkupectví nenašli důvod odcházet rozladění, či se špatnou náladou. I když se může stát, že ne každou knihu, kterou zákazník žádá, máme, rádi mu ji objednáme, nebo poskytneme informace o její dostupnosti.     

Součástí vašeho knihkupectví na nám. Svobody je také stylová literární kavárna. Dle mého názoru je velmi příjemné si moci posedět a mít možnost si v klidu u kávy či šálku čaje prolistovat danou knihu.
Co na to vaši zákazníci? 

Zákazníky, ale nejen jimi, ale i těmi, kteří mají chuť napřiklad na šálek dobré kávy, je literární kavárna vítána nejen pro své příjemné prostředí a usměvavý personál, rovněž možnost zapůjčení knihy do jejich prostor je brána pozitivně.                                      

Dovolte mi se zeptat: Co vy rád osobně čtete?

Rád si přečtu kvalitní vědecko-populární publikace, rovněž i kvalitní beletrii, především světových autorů, např. Hermanna Hesseho, Fjodora Dostojevského. V poslední době mě velice potěšil knižní rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem pod názvem Intelektuál ve dvacátém století i publikace Radkina Honzáka Psychosomatická prvouka.    

Blíží se nám, a to nezadržitelně, čas vánoční – Připravuje Knihkupectví Academia na Vánoce něco speciálního? 

Vánoce jsou časem klidu a pohody, proto v prosinci rozšíříme otevírací dobu o neděle, abychom časově vyšli našim zákazníkům vstříc. Zakoupené knihy rovněž rádi zabalíme do vánočních papírů, nebo přidáme vánoční tašku.

Samozřejmě, že i v této slavnostní době lze knihy nakupovat i přes náš e-shop a v kamenné prodejně uplatnit kartu klubu Academia.                                     

Děkuji vám za rozhovor.
 


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI