"

Osteoporóza? Poradí vám v Lékárně Lancier

14. 12. 2015 , aktualizace: 16. 12. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Paní doktorko, jak dlouho pracujete v lékárně Lancier?

Jako vedoucí lékárník jsem v Lancier zaměstnaná už od začátku, takže už deset let.

Je něco, čím se tato lékárna liší od jiných lékáren?

Naše lékárna zajišťuje standardní služby jako každá jiná, nadto ale je specializovaná na léčbu osteoporózy. Nacházíme se přímo v areálu osteologického centra, takže i starší pacienti, kterých se tato problematika převážně týká, to k nám mají blízko. Předepsané léky na léčbu osteoporózy máme bez doplatku (neplatí pro lék Vigantol), ostatní léky nabízíme za velmi příznivé ceny.

Baví mě, že můžu pacientům poradit a předat jim naše odborné vědomosti

Co vás na práci nejvíc baví?

Nejvíc mě baví práce se samotným pacientem a to, že jim můžu předat naše odborné vědomosti. Můžu jim poradit s užíváním léků, které zrovna u osteoporózy bývá docela složité,  protože jsou tam různá dávkovací schémata. Jednou týdně, jednou měsíčně a k tomu nějaké doplňkové přípravky s vápníkem. Velmi záleží na správném užívání těchto léků. Umíme i poradit pacientům, jaké cvičení zařadit do denních rituálů, doporučujeme příjem vápníků z potravy a tak dále.

Takže k vám pacienti, kteří se léčí s osteoporózou, chodí pravidelně?

Ano, chodí opakovaně v intervalech tak, jak jsou objednaní na kontroly.

 

Největší kouzlo farmacie vidím v jejím neustálém rozvoji

Jak dlouho se farmacii věnujete?

Promovala jsem v roce 1985, takže jsem ve funkci lékárníka už třicet let.

A prozradíte, proč jste se pro studium farmacie rozhodla?

Bydlela jsem na Starém Brně a tam byla, a doposud je, Lékárna u Milosrdných bratří. Moc se mi to líbilo, ty lahvičky a vůně. A hlavně mě zajímala biologie a lidské tělo, chtěla jsem vědět, jak to všechno funguje. Říkala jsem si ale, že medicína je pro ženu náročná, když má potom rodinu. A kousíček od medicíny je farmacie. To byl ten hlavní důvod.

V čem je podle vás největší kouzlo farmacie?

V dnešní době bych řekla, že to, jak se rychle věda a výzkum posouvá. Skvělá je následná aplikace poznatků v praxi a přínos pro pacienty. Prodlužuje se věk, dokážeme úspěšně bojovat už i s rakovinou. Takže největší kouzlo je v tom neustálém vývoji. A s tím souvisí i to, že se musíme kontinuálně vzdělávat a držet krok. A to je výzva, která nás baví.

  

V Lékárně Lancier máme vánoční výzdobu i dárkové balíčky

Co vám osobně pomáhá, abyste vůbec neonemocněla?

Mám vypozorované, že pokud je člověk v pohodě a rovnováze, imunitní systém funguje. Důležitá je i prevence, sport, plavání, vycházky do přírody, turistika, kolo, vše možné. Energie, kterou v létě načerpáte, vám může vydržet až do zimy.

Blíží se Vánoce. Připravujete speciální akce nebo nějaké vánoční balíčky?

Snažíme se, aby pacienti měli vánoční pocit, když k nám přijdou, takže máme vánoční výzdobu. A samozřejmě jsou u nás k dostání dárkové balíčky na kloubní onemocnění, na zlepšení paměti, na problémy se zrakem, také máme kosmetické balíčky. Tyto dárky pod stromečkem potěší. Starší generace už si je nekoupí, často zvažuje i tu finanční stránku. Když však dárky dostanou, s radostí je využívají.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI