"

Pánská košile, gentlemanova druhá kůže

28. 05. 2018 , aktualizace: 09. 10. 2018 Sdílej na SrdceMoravy

Trocha košilové historie

Něco jako košile se nosilo už ve středověku. Nejprve ze lnu, později z bavlněné příze, nejprve coby jakýsi pytel s otvorem pro hlavu, v 16. století už fešácký kousek s límečkem.

V moderní době největší změna ve vzhledu pánské košile proběhla po 2. světové válce. Mekkou košil se tehdy stala londýnská Jermyn Street, odkud se rozvážely do zbytku Evropy i světa. A je tomu tak dodnes.

Nejčastějším materiálem byla bavlna, střih se zúžil, aby pěkně vymodeloval siluetu. Vévoda z Windsoru nastolil módu límečku se špičkami ohnutými dolů, do té doby nevídaná věc.

V roce 1960 se na hrudníku objevila náprsní kapsa – čistě proto, že pánské vesty nechávali pánové stále častěji doma ve skříni.

 

Anatomie pánské košile

Základem je samozřejmě kvalitní materiál a precizní střih. Ale co límeček, manžety či kapsa? Nakoukněte s námi pod pokličku krejčovské alchymie.


Límeček
Asi nejnápadnější část. Také asi nejdůležitější. Umístěním přímo pod obličejem ovlivňuje (spolu s případnou kravatou či sakem) výraz obličeje.

Límečků je velmi mnoho typů a každý muž si většinou oblíbí jen některé z nich.

Nejčastěji je to klasický límeček, hodí se prakticky ke každému tvaru obličeje. Navíc košili s tímto límečkem můžete nosit i bez kravaty, zapnutý do posledního knoflíčku až ke krku, ale stejně tak rozhalený. (Některé firmy jej označují i jinými názvy – např. kent.)

Z dalších typů je nejokatější button-down, protože má v konečcích límečku malé knoflíkové dírky, které umožňují připnutí ke košili. (Button-down límečky jsou prý vychytávkou hráčů pola – to aby jim nevlály v zápalu hry kolem brady.) Svému nositeli propůjčuje sexy sportovní šmrnc!

Manžety
Dlouhý rukáv košile je na zápěstí zakončen manžetou. Rozlišujeme dva hlavní typy zapínání: na manžetový knoflíček a na standardní knoflíček.

Manžetové knoflíčky jsou na první pohled velice elegantní (a více než vhodné pro formální chvíle) a někteří pánové symbolem na knoflíčku vyjadřují např. své vášně a záliby.

Zapínání na standardní knoflíček je pohodlné a dnes je má většina košil. Některé firmy mají na jednom rukávu až tři knoflíčky v řadě.

Knoflíčky bývají u luxusních košil z perleti. Ta je velmi tvrdá, v podstatě nerozbitná (narozdíl od umělohmotných knoflíků), navíc krásná díky měňavým odstínům, které tento přírodní materiál vytváří v různých úhlech pohledu.

 

Zajímá vás, jak je to s kapsami, výztuží límce nebo vzorem na látce, z níž je košile ušita? Více se dočtete v článku na blogu. 

Chcete se na vlastní smysly přesvědčit, jaké potěšení skýtá příjemný materiál a pohodlný střih? Přijďte si vybrat svoji novou krasavici do brněnské prodejny na Rooseveltově 10. 


Jinde na SrdceMoravy