"

Pohodlné versus stylové? U kalhot zvaných chinos najdete obojí

21. 05. 2018 , aktualizace: 24. 05. 2018 Sdílej na SrdceMoravy

Pánské chino kalhoty – součást moderního šatníku, co zaslouží medaili za pohodlí. Wikipedie definuje chinos jako “bavlněné kalhoty s vnitřními kapsami”. Poměrně široká definice a přesně tak široké je jejich využití a paleta příležitostí, kdy chinos můžete obléci.

Jsou to jednoduché kalhoty bez zbytečného prošívání, vzorů a rušivých dekoračních prvků. I díky tomu je lehce zkombinujete prakticky do jakéhokoli casual outfitu.

Historie chinos

Přitom jejich původ zrovna poetický není. Spíš ryze praktický. Je to další kousek v šatníku, který má původ v armádní khaki výbavě. V armádě byl největším benefitem chinos ne sexy vzhled a pohodlné křivky, ale ryzí funkčnost a praktičnost.

Zrod chinos se datuje do 19. století. Nejprve je nosili britští vojáci v Indii – kalhoty s volným střihem, velmi pohodlné na nošení. A za španělsko-americké války američtí vojáci na sobě měli podobné kalhoty z čínské bavlny. Ostatně i výroba většinou proběhla v Číně. Proto se také kalhoty jmenují chinos (ve španělštině to znamená čínský).

Vojáci byli s kalhotami tak spokojení, že je nosili i doma po návratu z války. A tak se dostaly chinos do “civilní” módy.

 

Od Jamese Deana až po Marylin Monroe

V 50. letech chinos proslavili frajeři jako James Dean nebo Steve McQeen, ale protože střih kalhot chino dělá opravdu hezkou postavu – hlavně v oblasti pozadí – nosila je i Marylin Monroe! Když se následně dostaly chinos do šatníku obyčejných gentlemanů, rozšířila se paleta barev i příležitostí, kam je nosit a s čím je kombinovat.

Kalhoty chino jsou nejlepší alternativou pro džíny. Stojí na pomezí mezi formálními oblekovými kalhotami a riflemi.

A protože to nejsou džíny, nějaká pravidla chinos přece jen svazují. Jaká pravidla to jsou, si můžete přečíst v módním žurnálu Vývoje.

 

Barva a styl

V devadesátkách je pánové nosili do kanceláře na neformální pátky, ale dnes je vynosíte klidně sedm dní v týdnu. Barevná paleta začíná u námořnicky modré přes khaki, cihlovou, hořčicově žlutou po temně zelenou či hnědou a béžovou.

Všechny vyjmenované barvy vypadají fantasticky ke klasické bílé košili. Sportovní styl jim naopak dodáte mikinou nebo svetrem v podobném odstínu, k tomu bílé tričko a tenisky.

Velmi šik třeba na rande vypadají chino kalhoty s rolákem. Ať zvolíte jakoukoli barvu, v chinos se budete cítit skvěle.

Přijďte si vybrat ty svoje a užívejte všechny jejich výhody.

 


Jinde na SrdceMoravy