"

Hodinky pro vodní sporty

05. 06. 2017 , aktualizace: 19. 10. 2018 Sdílej na CentrumBrna.cz

Přemýšlíte o hodinkách na léto a vodní sporty?

Léto je za dveřmi, a tak většina z nás brzy přijde do kontaktu s nějakým vodním sportem. Jaké si vybrat hodinky pro takovéto aktivity? Aby vše, co budeme podstupovat vydržely s námi? Důležitá je samozřejmě voděodolnost hodinek. Pro vodní sporty je nutné minimum 10 ATM – tyto hodinky jsou již vhodné na povrchové plavání. Ideálnější jsou však hodinky s minimální voděodolností 20 ATM – to jsou již hodinky vhodné k potápění. Voděodolnost je lepší vždy naddimenzovat, tím nic nezkazíte.

Při používání hodinek je důležité dodržovat základní pravidla

Pokud mají hodinky tlačítka a standardní korunku (tedy nejištěnou závitem na šroubovacím krčku), nesmíte tlačítka a korunku při kontaktu s vodou nebo pod vodou používat. Pokud máte hodinky vybavené šroubovací korunkou, je nutné ji před kontaktem s vodou zajistit a zkontrolovat. Při kontaktu se slanou vodou je potřeba hodinky následně omýt ve sladké vodě.

Představíme Vám několik různých modelů, které jsou pro vodní sporty přímo stvořené:

Casio G-Shock GW 9400-1

Tyto hodinky mají jak výraznou odolnost, tak spoustu zajímavých funkcí, které při sportu můžete využít. Kromě standardních funkcí jako je čas, stopky a odpočítávadlo jsou vybaveny teploměrem, výškoměrem a barometrem. Jedná se o hodinky digitální – jsou tedy poháněny elektricky. Nemají však standardní baterii, ale speciální kondenzátor, který se napájí přes solární článek. Jeho minimální životnost je 8 let.

Na hodinkách navíc vždy najdete přesný čas, protože jsou řízeny rádiovým signálem. Je potřeba dávat pozor jen na jednu věc – nezavírat hodinky někam, kam nesvítí sluníčko. Pak by mohlo dojít k vybití kondenzátoru a nebývá snadné ho zpět nahodit. Samozřejmě i výměna kondenzátoru je v nejhorším případě možná.

Seiko SRP775K1

Klasické retro potápěčské hodinky od japonské značky Seiko – legendární „želvy“. Tyto hodinky se vyrábí již od šedesátých let. Mají vysokou voděodolnost 20 ATM, pouzdro i kovový tah jsou z chirurgické nerezové oceli 316L. Použitý strojek vlastní výroby je mechanický s automatickým nátahem – při nošení se Vám tedy hodinky samy dotahují. Ukazují čas, den a datum.

Na hodinkách je navíc otočná luneta s aretací – ta slouží jako jednoduché stopky. Indexy i ručky jsou natřeny speciálním reflexním materiálem LumiBright – v šeru nebo ve tmě tedy nádherně svítí. Korunka je jištěna závitem.

DOXA D196SGY

Švýcarská manufaktura DOXA je specialistou na potápěčské hodinky. Jejich hodinky z řady SUB nosil a také pomáhal ladit Jacques Yves Cousteau. Model D196SGY, známý též jako „SharkHunter“, má výraznou odolnost 30 ATM. Strojek z produkce švýcarské značky ETA je mechanický s automatickým nátahem.

Materiálem pouzdra a tahu je opět ocel 316L, pouzdro je poměrně velké – jeho průměr bez korunky je 47 mm. Sklíčko je safírové, otočná aretační luneta je keramická. Hodinky jsou vyrobeny v limitované edici 2000 kusů. Korunka je jištěna závitem.

Všechny tyto hodinky, a mnoho jiných, najdete ve stylovém hodinářství Pohanka & co v Brně na Šilingrově náměstí 7. Případně na webu www.pohankaandco.cz

 

Ladislav Pokorný
Pohanka & co. s.r.o.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI