"

Seiko – historie japonské hodinářské značky

12. 05. 2017 , aktualizace: 19. 10. 2018 Sdílej na CentrumBrna.cz

Založení firmy Seiko se váže k roku 1881, kdy Kintaro Hatori ve svých 21 letech zakládá hodinářskou dílnu. Zprvu hodiny a hodinky pouze dovážel z Evropy a následně v Japonsku prodával, později dovážel strojky a hodinky kompletoval v Japonsku, až se dostal do stádia vlastního vývoje a výrobní soběstačnosti.

Tento vývoj trval pouhých 11 let, bylo to tedy velmi rychlé. V roce 1892 uvádí na trh první hodiny pod názvem Seikosha – odtud také název firmy – (seikosha = dům přesnosti) na trh. Již tři roky poté, v roce 1895, představuje dílna své první kapesní hodinky.

První japonské hodinky

První japonské náramkové hodinky spatřily světlo světa v roce 1913, nesly označení Laurel a jejich připomínce jsou věnované loňské velice zdařilé limitované edice z řady Pressage. Tento krok byl pro firmu stěžejní, další vývoj a usilovná práce přinesly po letech kýžené ovoce.

S rokem 1956 je spojeno představení prvních hodinek s indikací rezervy chodu, rok 1959 se do dějin zapisuje představením mechanismu, který umožňuje efektivnější, totiž obousměrný, nátah hodinek pohybem rotoru – tento mechanismus dostal příhodné označení - magic lever.

Světové prvenství

V roce 1969 se japonským hodinkám Seiko podařilo předstihnout ty, od nichž se dlouhé roky učili, totiž švýcarské hodinářské firmy. Značka Seiko byla první, která představila automatický chronograf, u jehož stopek byla použita vertikální spojka.

V tomtéž roce si Seiko připisuje také označení průkopníka na poli náramkových hodinek, představuje totiž první quartzový model s názvem Seiko Astron a plní tak jeden z plánů – najít technologii, která by byla přesnější než mechanické hodinky. Od mechanických hodinek se liší především svou přesností – oproti mechanickým hodinkám se u těch quartzových odchylka v jednotkách sekund neobjevuje v řádu dní, ale měsíců.

Quartz

Když se řekne Seiko, mnoha lidem se vybaví spousta převratných technologií, které Seiko vyvinulo. Dnes je již firma Seiko považována za jednoho z největších průkopníků a inovátorů moderních technologií ve světě hodinek. Největší změnou, kterou Seiko do hodinek přineslo je quartz. Těchto šest písmen způsobilo doslova revoluci.

Inženýři značky Seiko měli v šedesátých letech za úkol vyvinout technologii, která by překonala mechanické hodinky především v přesnosti. Přichází tedy strojek, jehož základy jsou tvořeny z přesně řezaných krystalů křemíku. Prvotní zkušenosti s quartz strojky bychom však nalezli ve Švýcarsku, kde se používaly jako přesné a rozměrné časoměřiče pro laboratorní účely.

Ale pokud se jedná o náramkové hodinky, tak zde bylo Seiko skutečným průkopníkem. V roce 1969 byl tedy uveden na trh první model s označením Seiko Astron. Oproti mechanickým hodinkám, u kterých se odchylka pár sekund dá naměřit každý den, tak u tzv. quartzek se odchylka zpravidla pohybovala ± 10 s za měsíc. Toto byl jeden z hlavních důvod pro masivní rozšíření quartzu.

Úspěchy na poli mechanických hodinek

Ačkoliv si quartz krize vyžádala mnoho obětí na poli hodinařiny a musely se jí přizpůsobit i věhlasné značky, vysoká hodinařina neumřela a postupem času jí byla právem opětovně věnována pozornost, vrátila se snaha firem představit nová vylepšení a technologie na poli mechanických hodinek.

Jedním z nedávných úspěchů, které si může připsat značka Seiko, bylo představení Hi-beat, tzv. vysokofrekvenčního modelu hodinek Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT, za něž v roce 2014 Seiko získalo ocenění GPHG – Grand Prix d’Horlogerie de Genève.

Toto ocenění pro Seiko rozhodně není prvním – již roky 67 a 68 jsou spojeny s předními umístěními hodinek na soutěžích pořádaných na evropském kontinentu, v roce 1967 je to 2. místo značky v soutěži výrobců, v roce 1968 pak 1. místo za nejpřesnější chronometr na světě, na soutěži pořádané ve Švýcarsku.

Jak vidno, patří značce respekt a obdiv nejen za to, čím hodinkovému světu od svého založení přispěla, ale i za fakt, že veškeré komponenty hodinek – od pouzder, přes ciferníky, ručky, strojky, včetně jednotlivých součástek jakými jsou například kameny – si firma vyvíjí a vyrábí sama. Precizní práce a zručnost pracovníků je možné vidět na nejednom modelu hodinek Seiko.

 

 

Nejznámější modelové řady

Dnes má firma Seiko v nabídce stovky modelů. Jako jeden z mála výrobců pokrývá snad všechny hodinkové segmenty a pro každého se u Seika něco najde. Hodinky v základní řadě jsou označovány jako Seiko 5 (například Seiko SNX809K1, Seiko SNZG15K1, Seiko SNKK71K1 a Seiko SNZH55K1).

Nejlevnější „pětky“ se u nás v Česku dají pořídit již od necelých dvou tisíc korun, což je za kvalitní automatické hodinky s in-hause strojkem velice příznivá cena, díky čemuž jsou i velice populární.

Pokud by si ale někdo myslel, že pětka na ciferníku musí znamenat levné hodinky, tak ten by se mýlil. Top modely z řady Seiko 5 totiž nabízejí funkce jako je GMT luneta, 24 hodinový mód nebo pozici korunky na dvanácté hodině a jejich cena může atakovat hranici deseti tisíc korun.

Seiko dále nabízí řadu Velatura, která je zaměřená na sport a odolnost a nabízí například velice specifický model Yachting Timer. Další řada Sportura bere inspiraci v automobilových závodech jako například model Kinetic Direct Drive. Ani na byznysmeny se u Seika nezapomnělo, a tak je tu elegantní řada Premier vyznačující se použitím římských číslic.

Vyznavači vodních sportů a především potápění, si dozajista vyberou v řadě Prospex, kde najdeme hodinky až s WR 300m. Pro fandy high-end technologií si Seiko připravilo řadu Ananta. Hodinky z této řady jsou osazeny vláskem SPRON, který má lepší vlastnosti, jako jsou například pevnost, elasticita či non magnetismus ve srovnání s klasickými ocelovými vlásky.

Absolutním vrcholem hodinařiny je však řada Grand Seiko. Ta byla na trh uvedena začátkem šedesátých let minulého století jako alternativa k nejkvalitnějším švýcarským hodinkám se zaměřením na jednoduchý design, kvalitní a především detailní zpracování. Tyto hodinky plní normu zvanou Seiko standard, která je na přesnost ještě přísnější než švýcarská norma C.O.S.C. (-3/+5 s/den X -4/+6 s/den), jež používají konkurenti Grand Seika.

Velký výběr ze sortimentu značky najdete na našem novém e-shopu : https://pohankaandco.cz/nabidka/panske-hodinky/seiko/

Širokou kolekci (především mechanických hodinek) máme také v našem stylovém hodinářství na Šilingrově náměstí 7 v Brně. Přijďte se k nám podívat, hodinky si vyzkoušet a popovídat si o nich.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI